Pļavas sarunas festivālā LAMPA
Sarunu festivāls LAMPA Cēsīs ir kļuvis par vienu no nozīmīgākajiem un vērienīgākajiem vasaras pasākumiem Latvijā, un šogad 28. un 29. jūnijā tā sarunas, diskusijas un teltis divās dienās apmeklēja 20 000 cilvēku. Vismaz daļu no tiem satika arī projekts GrassLIFE Dabas teltī.
Dabas teltī uzrunājām apmeklētājus ar stāstu par dabisko pļavu – tās īpašo augu daudzveidību, nozīmi dabā un cilvēku dzīvē, tās trauslumu un izzušanas risku, kā arī risinājumiem pļavu saglabāšanai, ilgtspējīgai izmantošanai un dabai draudzīgai saimniekošanai tajās. Mobilā ganāmpulka aitas, kas arī bija daļa no Dabas telts ekspozīcijas, atgādināja, ka pļavai ir nepieciešams cilvēks un apsaimniekošana, un noganīšana ir viens no labākajiem pļavu apsaimniekošanas veidiem, lai saglabātu dabas vērtības dabiskā pļavā. Lai pietuvinātu pļavu cilvēkam, projekts GrassLIFE bija uz Cēsu pils parku atvedis īstas dabiskās pļavas kvadrātmetru, kurā ikviens apmeklētājs ar zālāju ekspertu palīdzību varēja saskaitīt vairāk nekā divdesmit pļavas augu sugas. Daudziem tā bija iespēja sev atklāt un iemācīties pazīt pļavu augus – ieraudzīt īsto madaru, spradzeni, gandreni, vidējo ceļteku un citas augu sugas, kuras raksturīgas tieši dabiskajām pļavām.
Dabisko pļavu izzušana Latvijā ir satraucoša un tā notiek strauji, pēdējo 100 gadu laikā dabisko pļavu platība Latvijā samazinājusies no 30% uz 0,7% valsts teritorijas. Latvijas Dabas fonds uzskata, ka joprojām ir iespējams rīkoties, lai dabiskās pļavas saglabātu, novērtētu un saudzētu. Tāpēc GrassLIFE piedāvāja visiem Dabas telts apmeklētājiem izvēlēties savu pļavas apņemšanos – sev piemērotu varēja atrast gan pilsētnieki, kas ikdienā strādā birojos, gan laucinieki, gan pļavu īpašnieki.
LAMPAS laikā veicām arī nelielu sabiedrības aptauju – ikvienu Dabas telts apmeklētāju aicinājām nobalsot par sev svarīgāko pļavas vērtību – vai tā būtu lopbarība, ārstniecības augi un zāļu tējas, ainava, apputeksnētāji vai tīrs ūdens un veselīga augsne. Pļavas “balsošanas stacijā” visvairāk balsu no LAMPAS apmeklētājiem ieguva ārstniecības augi un zāļu tējas, bet augstu novērtēta tika arī pļavas nozīme ainavas veidošanā.
Līdzās pļavas stāstam, kurā LAMPAS apmeklētājus ievadīja Latvijas Dabas fonda un projekta GrassLIFE cilvēki, notika arī Dabas sarunas ar ekspertiem. Sarunā par to, kā latvietis mīl dabu ar viedokļiem dalījās dzejniece Inese Zandere, ornitologs Viesturs Ķerus, sociologs Arnis Kaktiņš un sociālantropoloģe Māra Neikena. Savukārt par to, vai pasaule paliks bez dabas un ko tas mums nozīmētu, piedalījās mikrobioloģe Inese Čakstiņa, ilgtspējas pētnieks Elgars Felcis, dabas eksperts Andrejs Briedis un ekonomists un biologs Edvards Kušners.
Pļavas stāsta kulminācija bija pļavas sajūtu pieredze – pļavas smaržu degustācija Vides risinājumu institūta ekspertu vadībā un pļavas garšu degustācija kopā ar šefpavāru Māri Jansonu.
Latvijas Dabas fonds un projekts GrassLIFE saka lielu paldies visiem, kas nāca, sarunājās, uzklausīja un piedalījās pļavas stāstā!