Saimniecība “Krasti”, Salienas pagasts, Daugavpils novads

Saimnieks: Normunds Nīcgals 

Plānots atjaunot: aptuveni 20 ha dabisko pļavu

Saimniecība atrodas Natura 2000 teritorijā aizsargājamo ainavu apvidū “Augšdaugava”

Kopējā saimniecības teritorija: 140 ha 

Nozare: ekoloģiskā tūrisma attīstība 

“Krastu” 140 hektāru plašumi – tā ir puse no pirmā Daugavas loka labajā krastā. Daba šeit ir varena, ainava liek aizrauties elpai, bet cilvēka klātbūtne šajās pļavās nav bijusi kopš laika, kad te ganījās kolhoza govis.

Šobrīd Daugavas krasts “Krastu” teritorijās ir apmežojies un aizaudzis ar krūmiem, taču Normunds, būdams aizrautīgs orientierists, šajos džungļos veikli atrod ceļu līdz vietai, kur paveras izcils skats uz Daugavas lokiem. Šobrīd gan tas vairāk ir nākotnes skats, jo krasts ir pamatīgi aizaudzis, taču projekta gaitā te tiks izcirsti krūmi, frēzētas saknes, veikta pļaušana, ierīkoti kārtīgi tiltiņi pāri Mālupei un Poguļankai, kuras ierāmē Nīcgala pļavu gabalu. Galvenie pļavu atjaunotāji, kas ieradīsies šajās pļavās, būs liellopi, un gluži kā pirms gadu desmitiem ganīsies Daugavas krastā – dabiskās pļavas un ganības varēs uzziedēt no jauna daudzveidībā un krāsainībā.

 

Normunds Nīcgals ir ekonomists, uzņēmējs no Rīgas, taču bērnībā bieži vasarās braucis pie vectēva uz Preiļiem. Pirms vairākiem gadiem viņš kopā ar partneriem iegādājies zemes īpašumu Daugavas krastā, novērtējot to izcilo ainaviskumu un domājot par ekoloģiskā tūrisma attīstību. Vīzija – piedāvāt cilvēkiem skatu uz Daugavas loku, upes tuvumu, pļavu plašumu un dabiskumu. Te ir arī senvēsture – šajos pakalnos un ielejā jau dzelzs laikmetā mājojuši cilvēki – par to atrastas arheoloģiskas liecības – senās Kerkūzu un Līdaku apmetnes. Pirms dažiem gadiem šajās pļavās pabijušie biotopu eksperti Nīcgalim atklājuši, ka viņa īpašumos ir daudz dabas vērtību, un tāpēc ir vērts piedalīties dabisko pļavu atjaunošanas projektā GrassLIFE.

Dalīties:

Finansē

Partneri

Komunikācijas partneri