Z/s “Celmiņi”, Kandavas pagasts, Kandavas novads

Saimnieki: Ieva Sūniņa

Plānots atjaunot: aptuveni 50 ha dabisko pļavu, arī parkveida pļavas

Saimniecība atrodas Natura 2000 teritorijā dabas parkā Abavas senleja

Nozare: bioloģisko tīršķirnes gaļas lopu audzēšana

Apmēram pirms 20 gadiem pilsētnieki Ieva un Kaspars Sūniņi Abavas krastā nopirka ar krūmiem aizaugušu zemes gabalu, uz kura bija dažas pussabrukušas ēkas. Šodien veco ēku vietā “Celmiņos” ir mūsdienīga lauku dzīvojamā māja, kurā apvienojas latvisks minimālisms un itāliska dzīves baudīšanas sajūta, dārzā aug vīnogulāji, bet saimniecībā norit veiksmīgs bizness.

Viss sākās ar trīs liellopiem, ko Sūniņiem piešķīra Latvijas Dabas fonda īstenota dabas aizsardzības projekta ietvaros, lai monitorētu Abavas ielejas palieņu pļavu atjaunošanos ar noganīšanu. Tā saimnieki pie govīm pierada un sāka savu gaļas liellopu audzēšanas biznesu. Šodien Ieva un Kaspars rūpējas par 200 tīršķirnes Šarolē govīm, kuras tiek pārdotas vaislai, savukārt dabiskajās pļavās bioloģiski audzēto, nogatavināto un patēriņam sagatavoto gaļu – steikus, burgerus, kupātus, kas nāk no dabiskajām pļavām, ir iecienījuši privātie pircēji un restorāni visā Latvijā. Paši saimnieki, kas joprojām dzīvo uz pusēm starp pilsētu un laukiem, no nezinošiem pilsētniekiem kļuvuši par gaļas liellopu audzēšanas ekspertiem, un kā dabisko pļavu saimnieki – arī labi pārzina botāniku un pazīst retos augus, kas atrodami viņu saimniecībā.

Lopkopība, kas Abavas ielejai raksturīgajā smilšainajā augsnē, ir vienīgais šai apkaimei piemērotais saimniekošanas veids, šeit arī ir vislabākais dabisko pļavu atjaunošanas veids. Projekta ietvaros “Celmiņos”, cērtot krūmus un frēzējot celmus, aizaugušā veco ozolu mežā, kas kandavniekiem kādreiz bija īpaša pulcēšanās vieta, tiks atjaunota parkveida pļava. Tāpat tiks atjaunotas un apsaimniekotas pļavas Abavas nogāzēs. Lai paplašinātu noganāmās platības, ganāmpulku papildinās lopi, savukārt pļavu augu sabiedrības bagātināšanai tiks izmantotas dažādas sēklu piesējas metodes.

2018. gada 14. oktobrī Kaspars Sūniņš pāragri atstāja šo pasauli. Mēs, GrassLIFE komanda un visi, kas Kasparu pazina, skumstam par viņa aiziešanu un vienmēr atcerēsimies šo lielisko cilvēku.

Sūniņi ir pārliecināti, ka dabas aizsardzība un izdevīga saimniekošana šeit iet roku rokā, un nākotnē apkārtnes ainava būs sakārtota un tikpat baudāma kā pirms simts gadiem, Kurzemes “Šveices” laikos.

Dalīties:

Finansē

Partneri

Komunikācijas partneri