"Iesēj savu kvadrātmetru!" ir projekta GrassLIFE sākta dabisko pļavu atbalsta kustība Latvijā. 

2020. gada septembrī uzrunājām Latvijas iedzīvotājus, aicinot pieteikties viena pļavas puķu kvadrātmetra iesēšanai. 

“Dabiskajās pļavās mājo unikāla bioloģiskā daudzveidība, tāda augu un citu dzīvu būtņu sabiedrība, kas nav sastopama nekur citur. Pēdējo 70 gadu laikā dabiskās pļavas ir uzartas, pamestas aizaugšanai ar krūmiem vai tur ierīkoti sēti augu sugām nabadzīgi zālājiun tās palikušas vien 0.7% Latvijas teritorijas. Projekts GrassLIFE veltīts dabisko pļavu atjaunošanai, taču skaidrs, ka ar to vien nepietiek, nepieciešama plašāka sabiedrības iesaiste. Latvijas dabiskajām plavām nepieciešama jūsu palīdzība!” Inga Račinska, projekta GrassLIFE vadītāja. 

Lai iesaistītu plašāku sabiedrību dabisko zālāju – pļavu un ganību – saglabāšanā,projekts GrassLIFE aicināja cilvēkus piedalīties sabiedriskā dabisko pļavu atbalsta kustībā “Iesēj savu kvadrātmetru!”. Tajā Latvijas iedzīvotājus uzrunājām, aicinot iesēt nelielu gabaliņu dabiskās pļavas savā mauriņā, lauku sētas pagalmā vai atjaunojamas pļavas stūrī, izmantojot vietējās izcelsmes dabisko pļavu augu sēklas. Lai iegūtu labākas zināšanas par šāda eksperimenta sekmēm, nākamajā vasarā aicināsim ziņot mums par sava kvadrātmetra panākumiem, tādā veidā palīdzot izvērtēt piesēšanas metodes efektivitāti.

Dabisko pļavu sēklas šovasar Latvijas Dabas fondam palīdzēja savākt Latvijas mazpulku organizācija – 15 mazpulki un Latvijas Dabas fonda eksperti visā Latvijā ir ievākuši 25 dažādu puķu sēklas. 

Akcija guva milzīgu atsaucību - pieteikumu bija vairāk nekā ievākto sēklu, tāpēc 2020. gadā sēklas izsūtījām tiem 700 pieteicējem, kas vēlējās sēt pļavas augus mauriņā. 455 pieteicēji savai teritorijai piemērotas sēklas saņems nākamgad, bet tiem 600, kuru pieteiktā zeme šobrīd nav piemērota pļavas augu sēšanai, GrassLIFE eksperti sagatavos individuālus ieteikumus. 

Akcijas rezultāti
1846

pieteikumi
700

nosūtītas sēklu paciņas
455

saņems sēklas nākamgad

Pļavas kvadrātmetrs Uzvaras parkā

Akcijā dalību pieteica arī SIA "Rīgas meži" pārvaldībā esošie Rīgas dārzi un parki, kuru mērķis ir attīstīt urbāno pļavu veidošanu Rīgas zaļajās zonās. Pirmais simboliskais kvadrātmetrs Uzvaras parkā tika iesēts 2020. gada 21. oktobrī. 

“Uzvaras parkā jau vairākus gadus atstājam nepļautas teritorijas, kur zied āboliņš, madaras, pelašķi un citi augi, bet gribētos, lai te ātrāk veidojas bioloģiski vērtīgāks zālājs. Redzam arī, cik ļoti cilvēkiem patīk arī šādas vietas parkos. Tāpēc esam gandarīti sadarboties ar Latvijas Dabas fondu un iesēt pirmo pļavas kvadrātmetru. Šis ir tikai pirmais solis uz plašām dabisko pļavu puķu "saliņām" urbānajā vidē.” SIA "Rīgas meži" valdes loceklis Uldis Zommers.

Kādas puķes ziedēs iesētajos kvadrātmetros?

Ārstniecības ancītis