Sabiedriskā zinātne ir pētniecības prakse, kas notiek ar sabiedrības līdzdalību – tā ir platforma, kurā par brīvprātīgo zinātnieku var kļūt jebkurš interesents, un, veicot novērojumus un paraugu ievākšanu, dot savu artavu zinātniskajā izpētē. Sabiedriskās zinātnes nozīme pieaug spēkā visā pasaulē. Arī projekta GrassLIFE ietvaros tai būs nozīmīga loma gan sabiedrības iesaistē, gan zinātniskajā izpētē. Lai gūtu vēl vairāk jaunas zināšanas par dabiskajām pļavām, aicināsim iesaistīties visus interesentus!
Dabasdati.lv un dabiskās pļavas
Latvijas Dabas fonda un Latvijas Ornitoloģijas biedrības izveidotais portāls Dabasdati.lv ir Latvijā pirmais un vienīgais dabas novērojumu portāls. Tajā ikviens var ziņot par savvaļas augu un dzīvnieku sugām, kas sastaptas dabā. Visi novērojumi ir piesaistīti Latvijas kartei, un tādā veidā iegūtos datus var izmantot pētniecībā. Kopš 2008. gada portālā reģistrēti gandrīz 590 000 novērojumi.
Projekta GrassLIFE ietvaros portāls Dabasdati.lv iegūs jaunu sadaļu un funkcionalitāti.
Viens no mūsu mērķiem ir apzināt un atjaunot Latvijas parkveida pļavas [links uz biotopu veidiem]. Šobrīd tās ir aizaugušas ar krūmiem un lielie, vecie koki – būtiska parkveida pļavu pazīme – tajās ir gandrīz nemanāmi. Uziet vietas, kur ir šādi krūmos ieauguši koku un kuras potenciāli varētu būt parkveida pļavas – tāds būs brīvprātīgo zinātnieku uzdevums.
Mēs aicināsim cilvēkus ziņot par lielajiem kokiem, nodrošināsim ar koku noteicēju, kā arī mobilo aplikāciju zinošanai. Tā cilvēki, dodoties dabā, varēs arī sniegt noderīgu ieguldījumu dabisko pļavu saglabāšanai un atjaunošanai. Šo sadaļu paredzēts ieviest 2019.-2020. gadā.
Skolu programma augsnes datu apkopošanai
Vairāk nekā 200 skolēni un skolotāji kļūs par brīvprātīgajiem zinātniekiem! Viņi dosies dabā, aktīvi pavadīs laiku un iepazīsies ar dabiskajām pļavām. Izmantojot speciālas mērierīces, jaunie pētnieki apkopos augsnes izpētei nozīmīgus datus, kā piemēram, augsnes sastāvu, pH līmeni u.c. Augsnes pētījumu rezultāti nodrošinās būtisku informācijas bāzi ilgtspējīgai dabisko pļavu atjaunošanas plānošanai.
GrassLIFE ietvaros vadošie augšņu pētnieki Latvijā izstrādās skolēniem un skolotājiem piemērotu augšņu izpētes metodoloģiju, kas kalpos par pamatu paraugu ievākšanai. Lai noteiktu būtiskākos augsnes rādītājus, pēc datu ievākšanas norisināsies to analīze augšņu pētnieku vadībā.
Skolu programmas ietvaros apkopotie dati dos nozīmīgu ieguldījumu pļavu un augsnes nākotnes izpētei, kā arī palīdzēs turpmāk plānot dabisko pļavu atjaunošanu Latvijā.
Skolu iesaistes programmu vadīs Vides risinājumu institūta pētnieki un eksperti.