Gadsimta laikā dabiskās pļavas Latvijā sarukušas no 30% līdz 0,7%.
Lai pļavas neizzustu, tām nepieciešama mūsu palīdzība.
Mana pļavas apņemšanās
Izvēlies un dalies ar savu pļavas apņemšanos arī tu!
Dabiskā pļava ir izcils zāļu tēju avots. Te atradīsi parastās vīgriezes, raspodiņu, dziedniecības ancīti, dziedniecības pātaini, dzeltenās kaķpēdiņas jeb salmenes, spradzenes, lielo mārsilu, kalnu āboliņu, pļavas āboliņu, raudeni un daudzas citas. Katrā tasē šādas tējas – sveiciens no dabiskās pļavas!
Pļavas vilkmēle, vidējā ceļteka, zalkšu sūrene, lipīgā sveķene, matainā vēlpiene, klinšu noraga, ziepenītes, ziemeļu madara, īstā madara. Talkā ņem pļavas puķu noteicēju!
Dodies ekspedīcijā savā vai radu īpašumā un izpēti pļavas – fotogrāfē tajās augus, dzīvniekus un kukaiņus un reģistrē ziņojumus dabas novērojumu portālā dabasdati.lv. Tā izzināsi savu pļavu un palīdzēsi veidot datu bāzi par Latvijas pļavām kopumā.
Dabiskajai pļavai vajag cilvēku. Augu sabiedrība plauks un izplatīsies, ja reizi gadā pļavas tiks nopļautas vai noganītas. Uzart pļavu – tas nozīmē to zaudēt uz gadu desmitiem. Apsaimniekot pļavu saudzīgi – tas ir ieguldījums plaukstošā nākotnē.
Es tagad zinu, ko Latvijai nozīmē dabiskās pļavas, bet varu derēt, ka vēl ir cilvēki, kuri domā, ka par pļavu varam saukt jebko, kas ir zaļš un bez kokiem. Es pastāstīšu vismaz pieciem draugiem, kas ir īsta dabiskā pļava, pastāstīšu, ka tās izzūd un aicināšu izvēlēties savu pļavas apņemšanos.
Zāli ēdušu liellopu gaļa ir vērtīga, garšīga un arī dabai draudzīga. Taču, ja liellops ir barojies dabiskā pļavā, tā ir pavisam īpaša. Nopērkot šādu gaļu, es atbalstīšu saimniekus, kas palīdz pļavām saglabāties.
Medus, kas nāk no dabiskajām pļavām ir īpašs, tajā ir visa pļavas puķu daudzveidība. Tas ir vairāk nekā tikai garšīgs medus. Tas ir atbalsts dabiskajām pļavām un saimniekiem, kas tās apsaimnieko.
Sameklē skaistu puķu pļavu, novij Jāņu vainagu, iemūžini to bildē un padalies ar bildi arī ar citiem, iezīmējot ar #projektsGrassLIFE
Skaistākās Latvijas pļavas meklē www.grasslife.lv
Savā pagalmā vismaz desmito daļu mauriņa nepļauj līdz augustam. Atstāj to dabai, ļaujot izziedēt puķēm un izsēties sēklām, dzīvoties kukaiņiem un putniem.
Kādreiz pļavu augu sēklas izplatīja govis un siena vezumi. Tagad mēs varam mēģināt to darīt paši – jāpaņem dažas saujas dabiskās pļavas siena un jānogādā tas citā dabiskajā pļavā.
Grieze ir pļavu putns, kuram ļoti patīk dzīvot dabiskā pļavā. Tās dziesma īpaši labi dzirdama naktī. Sagādā sev romantisku brīdi, naktī iebrienot pļavā, un vismaz pāris minūtes klausoties neredzamā putniņa tālu skanošo “griešanu”.
Siena zārdi Latvijas pļavās jau kļuvuši par retumu un to sakraušana par izzūdošu prasmi. Tāpēc šovasar pajautā vectēvam, kā to darīt, atrodi pļavu un iemācies sakraut siena zārdu.
Dabiskā pļava ir lieliska vieta apzinātības praksei un meditācijai. Kā to darīt? Saulainā vasaras dienā atrodi dabisko pļavu, apgulies tajā un pieredzi to ar visām maņām – saskati ziedus, augus, kukaiņus, taureņus, sajūti uz ādas zāles stiebru pieskārienus un vaboļu rāpošanu, sasmaržo pļavas puķes un sadzirdi pļavas skaņas.
Apņemos aiziet uz tuvējo pļavu un saskaitīt, cik daudz dažādus kukaiņus novēroju uz ziediem. Nobildēšu, un reģistrēšu novērojumu portālā www.dabasdati.lv
Ņemšu bērnus – savus, radu, draugu – aizvedīšu uz dabisko pļavu un palīdzēšu saskatīt tās skaistumu un vērtību. Saskaitīsim puķes vienā kvadrātmetrā, pētīsim taureņus un smaržosim vasaras gaisu.