SIA “Andruks”, Virešu pagasts, Apes novads

Saimnieki: Gunta un Andris Gavari

Plānots atjaunot:
aptuveni 66 ha dabisko pļavu

Saimniecība atrodas Natura 2000 teritorijā aizsargājamo ainavu  apvidū “Ziemeļgauja”

Kopējā saimniecības teritorija: 200 ha

Nozare: bioloģisko gaļas lopu audzēšana

Virešu pagasta Līves ciems ar desmit senām zemnieku sētām ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis, taču Guntas un Andra Gavaru “Ceriņi” nav nekāds sastindzis muzejs – tā ir dzīva un ļoti darbīga saimniecība. Šeit viņi dzīvo un strādā kopš 1996. gada, kad ieradās ciemā un sāka atjaunot cara laika plašo māju, kur dzīvot un augt viņu pieciem bērniem.

Plašums ir gan mājā, gan sētā, gan saimniecībā, gan saimnieku sirdīs un darbos. Liela daļa no saimniecības plašumiem ir dabiskās pļavas, kas Gavaru zemēs stiepjas gar abiem Gaujas krastiem. Šeit ir pļavas, kuras jau šobrīd ir pilnā dabisko pļavu krāšņumā – zied jumstiņu gladiolas, lielziedu vīgriezes, naktsvijoles. Un ir tādas, kurām nepieciešama atjaunošana – rūpīga apsaimniekošana un ganāmpulka palīdzība.

Pļavās ganās ap 120 Šarolē un Limuzīnas tīršķirnes, kā arī šo šķirņu krustojuma liellopi. Sākot saimniekot, pirmajā gadā visiem lopiem doti vārdi, kas sākas ar “A”, bet šobrīd ganāmpulks jau ticis līdz “M” burtam. Projekta GrassLIFE ietvaros tiks papildināts ganāmpulks, cirsti krūmi, frēzētas saknes, uzlaboti piekļūšanas ceļi ganībām.

Gunta un Andris ir cilvēki, kas rūpējas par savu vidi un ar savām rūpēm to veido, un arī ceļu paši salabos, negaidot, kad to izdarīs kāds cits. Gavari veido savu vidi arī abos Gaujas krastos, papildina savu pļavu platības, apsaimnieko un atjauno tās – ne tikai tāpēc, ka tas labi iekļaujas viņu biznesa modelī, bet arī tāpēc, ka dabiskās pļavas ir vērtība pati par sevi.

Dalīties:

Finansē

Partneri

Komunikācijas partneri