Gadsimta laikā dabiskās pļavas Latvijā sarukušas no 30% līdz 0,7%.
Lai pļavas neizzustu, tām nepieciešama mūsu palīdzība.

Mana pļavas apņemšanās

Izvēlies un dalies ar savu pļavas apņemšanos arī tu!

Dzeršu pļavas zāļu tējas

Dabiskā pļava ir izcils zāļu tēju avots. Te atradīsi parastās vīgriezes, raspodiņu, dziedniecības ancīti, dziedniecības pātaini, dzeltenās kaķpēdiņas jeb salmenes, spradzenes, lielo mārsilu, kalnu āboliņu, pļavas āboliņu, raudeni un daudzas citas. Katrā tasē šādas tējas – sveiciens no dabiskās pļavas!

Es apņemos
Iemācīšos pazīt 10 dabiskās pļavas augu sugas

Pļavas vilkmēle, vidējā ceļteka, zalkšu sūrene, lipīgā sveķene, matainā vēlpiene, klinšu noraga, ziepenītes, ziemeļu madara, īstā madara. Talkā ņem pļavas puķu noteicēju!

Es apņemos
Apzināšu savas pļavas vērtības

Dodies ekspedīcijā savā vai radu īpašumā un izpēti pļavas – fotogrāfē tajās augus, dzīvniekus un kukaiņus un reģistrē ziņojumus dabas novērojumu portālā dabasdati.lv. Tā izzināsi savu pļavu un palīdzēsi veidot datu bāzi par Latvijas pļavām kopumā.

Es apņemos
Neļaušu savām pļavām aizaugt

Dabiskajai pļavai vajag cilvēku. Augu sabiedrība plauks un izplatīsies, ja reizi gadā pļavas tiks nopļautas vai noganītas. Uzart pļavu – tas nozīmē to zaudēt uz gadu desmitiem. Apsaimniekot pļavu saudzīgi – tas ir ieguldījums plaukstošā nākotnē.

Es apņemos
Pastāstīšu pieciem draugiem Latvijas dabiskās pļavas stāstu

Es tagad zinu, ko Latvijai nozīmē dabiskās pļavas, bet varu derēt, ka vēl ir cilvēki, kuri domā, ka par pļavu varam saukt jebko, kas ir zaļš un bez kokiem. Es pastāstīšu vismaz pieciem draugiem, kas ir īsta dabiskā pļava, pastāstīšu, ka tās izzūd un aicināšu izvēlēties savu pļavas apņemšanos.

Es apņemos
Ēdīšu gaļu, kas nāk no Latvijas dabiskajām pļavām

Zāli ēdušu liellopu gaļa ir vērtīga, garšīga un arī dabai draudzīga. Taču, ja liellops ir barojies dabiskā pļavā, tā ir pavisam īpaša. Nopērkot šādu gaļu, es atbalstīšu saimniekus, kas palīdz pļavām saglabāties.

Es apņemos
Ēdīšu medu, kas iegūts dabiskajās pļavās.

Medus, kas nāk no dabiskajām pļavām ir īpašs, tajā ir visa pļavas puķu daudzveidība. Tas ir vairāk nekā tikai garšīgs medus. Tas ir atbalsts dabiskajām pļavām un saimniekiem, kas tās apsaimnieko.

Es apņemos
Novīšu Jāņu vainagu no trejdeviņām Jāņu zālēm dabiskajā pļavā

Sameklē skaistu puķu pļavu, novij Jāņu vainagu, iemūžini to bildē un padalies ar bildi arī ar citiem, iezīmējot ar #projektsGrassLIFE
Skaistākās Latvijas pļavas meklē www.grasslife.lv

Es apņemos
Nepļaušu mauriņu

Savā pagalmā vismaz desmito daļu mauriņa nepļauj līdz augustam. Atstāj to dabai, ļaujot izziedēt puķēm un izsēties sēklām, dzīvoties kukaiņiem un putniem.

Es apņemos
Palīdzēšu izplatīties pļavu augiem

Kādreiz pļavu augu sēklas izplatīja govis un siena vezumi. Tagad mēs varam mēģināt to darīt paši – jāpaņem dažas saujas dabiskās pļavas siena un jānogādā tas citā dabiskajā pļavā.

Es apņemos
Iešu klausīties griezi

Grieze ir pļavu putns, kuram ļoti patīk dzīvot dabiskā pļavā. Tās dziesma īpaši labi dzirdama naktī. Sagādā sev romantisku brīdi, naktī iebrienot pļavā, un vismaz pāris minūtes klausoties neredzamā putniņa tālu skanošo “griešanu”.

Es apņemos
Sakraušu vismaz vienu siena zārdu

Siena zārdi Latvijas pļavās jau kļuvuši par retumu un to sakraušana par izzūdošu prasmi. Tāpēc šovasar pajautā vectēvam, kā to darīt, atrodi pļavu un iemācies sakraut siena zārdu.

Es apņemos
Piedzīvošu pļavas meditāciju

Dabiskā pļava ir lieliska vieta apzinātības praksei un meditācijai. Kā to darīt? Saulainā vasaras dienā atrodi dabisko pļavu, apgulies tajā un pieredzi to ar visām maņām – saskati ziedus, augus, kukaiņus, taureņus, sajūti uz ādas zāles stiebru pieskārienus un vaboļu rāpošanu, sasmaržo pļavas puķes un sadzirdi pļavas skaņas.

Es apņemos
Skaitīšu kukaiņus

Apņemos aiziet uz tuvējo pļavu un saskaitīt, cik daudz dažādus kukaiņus novēroju uz ziediem. Nobildēšu, un reģistrēšu novērojumu portālā www.dabasdati.lv

Es apņemos
Aizvedīšu bērnus uz pļavu

Ņemšu bērnus – savus, radu, draugu – aizvedīšu uz dabisko pļavu un palīdzēšu saskatīt tās skaistumu un vērtību. Saskaitīsim puķes vienā kvadrātmetrā, pētīsim taureņus un smaržosim vasaras gaisu.

Es apņemos

FINANCED BY

Partners

Communication partners