“Dzīvā augsne” – sabiedriskās zinātnes kampaņa skolu jauniešiem

Projekta GrassLIFE partneri Vides risinājumu institūts aicina skolas vecuma jauniešus piedalīties sabiedriskās zinātnes kampaņā “Dzīvā augsne”, kurā tiks veikta augsnes un zālāju izpēte.  Jauniešu ievāktie dati un informācija sniegs būtisku atbalstu zinātniekiem Latvijas vērtīgo resursu – zālāju – izpētē.

Kampaņu “Dzīvā augsne” organizē Vides risinājumu institūts sadarbībā ar Latvijas Universitātes pētniekiem, Vides izglītības fonda Ekoskolu programmu un biedrību “Latvijas Mazpulki”. Tajā iesaistījušies skolas vecuma jaunieši no visas Latvijas. Kampaņas mērķis ir iesaistīt skolēnus īstā pētniecības procesā. Organizatori uzsver, ka tas palīdzēs atraisīt jauniešos pētnieku potenciālu, sniegs vērtīgas zināšanas par augsni un tajā dzīvojošo organismu nozīmi, kā arī palīdzēs pētniekiem zālāju izpētē.

Vides risinājumu institūta pētniece Rūta Abaja skaidro kampaņas nozīmību: “zālāji ir viens no vērtīgajiem Latvijas dabas resursiem. To kvalitāti, auglību un veselību nosaka augsne un tajā dzīvojošie kukaiņi, sēnes, baktērijas un citi dzīvie organismi. Augsnē dzīvojošo radību daudzumu un dažādību ietekmē augsnes īpašības, cilvēka darbības, laikapstākļi un klimata izmaiņas. Ir svarīgi pazīt un rūpēties par augsnes dzīvajām radībām, jo tā mēs varam saglabāt zālāju un augu daudzveidību.”

Kampaņa “Dzīvā augsne” norisinās no 2021. gada maija līdz septembrim. Par galveno pētījuma instrumentu izvēlēti tējas maisiņi. Vasaras sākumā jauniešiem būs uzdevums maisiņus nosvērt un ierakt augsnē – pļavā, mauriņā vai ganībās. Tajā brīdī būs jānosaka arī augsnes struktūra. Vasaras beigās dalībnieki izraks maisiņus un novērtēs, cik ļoti tēja tajos ir sadalījusies. Pēc tam tējas maisiņu svara izmaiņu dati būs jānodod zinātniekiem, kuri tos pielietos zālāju augsnes izpētē. 

Kampaņas norisei varēs sekot līdzi Vides risinājumu institūta mājas lapā un sociālajos tīklos.

Jauno pētnieku rokasgrāmata

Video instrukcija dalībai izpētes kampaņā “Dzīvā augsne”

Dalīties:

Finansē

Partneri

Komunikācijas partneri