Noslēgusies kampaņa “Dzīvā augsne”


Noslēgusies projekta GrassLIFE ietvaros īstenotā Vides risinājumu institūta kampaņa “Dzīvā augsne”, kurā jaunie pētnieki no Latvijas Mazpulkiem, Ekoskolām un projektā iesaistītajām lauksaimniecībām pētīja augsnes bioloģisko aktivitāti, dažādos zālājos ierokot zaļās un sarkanās tējas maisiņus.

Kampaņas dalībnieki tējas maisiņus zālāju augsnē ieraka laikā no 15. maija līdz 30. jūnijam. Ierakšanas brīdī tika analizēta augsnes struktūra un precīzi piefiksētas ierakto maisiņu koordinātas. Kampaņas vidusposma galvenā aktivitāte bija kukaiņu pētnieka Voldemāra Spuņģa vadītā nodarbība “Kas dzīvo augsnē?”. Tajā entomologs aizrautīgā veidā izstāstīja jaunajiem pētniekiem par to, kādus dzīvos organismus iespējams sastapt augsnē.

Maisiņu izrakšana notika no 15. augusta līdz 15. oktobrim – izrakšanas laiks bija  atkarīgs no datuma, kurā dalībnieki maisiņus ierakuši. Pēc tējas maisiņu izrakšanas tie tika žāvēti un svērti. Maisiņu svara izmaiņas bija galvenais augsnes bioloģisko aktivitāti raksturojošais rādītājs – jo lielāks tējas svara zudums, jo aktīvāki augsnē mītošie organismi un sadalīšanās procesi.

Augsnes bioloģiskā aktivitāte tika izpētīta 140 dažādos zālājos visā Latvijā – pļavās, ganībās, mauriņos.

Kampaņai pieteicās 164 pētītgribētāji, no kuriem dalība kampaņā tika apstiprināta 142. Pētījuma izskaņā par derīgiem (izpildīti visi nosacījumi un iesniegti dati gan pēc tējas maisiņu ierakšanas, gan izrakšanas) tika atzīti 75 jauno pētnieku iesūtītie rezultāti. Kampaņai noslēdzoties, starp šiem dalībniekiem tika izlozēti 3 laimīgie, kas savā īpašumā ieguva vērtīgas balvas – dronu, mikroskopu un teleskopu.

“Bija interesanti apstrādāt maisiņus. Man arī patika noteikt, kāda ir augsne.”

“Šis bija ļoti interesants vasaras projekts. Es pievērsu lielāku uzmanību augsnei, zālājiem, kukaiņiem un tārpiem. Šis projekts man radīja interesi atrasties dabā un vairāk to vērot.”

“Visinteresantākā bija meklēšana, bet tāpat vienu neatradu!”

Kampaņas datus izvērtēja un analizēja Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes asociētais profesors un vadošais pētnieks Raimonds Kasparinskis. No iegūtajiem datiem secināts, ka visstraujāk svaru zaudējuši zaļās tējas maisiņi. Tātad šī tēja augsnē sadalās ātrāk nekā sarkanā tēja. Šāds rezultāts bija paredzams, jo koksnes daļiņas, kuras veido sarkanās tējas saturu, augsnē pamatā sadala sēnes. Šis process norit lēnāk nekā zaļās tējas sastāvā esošo lapu sadalīšana, ko galvenokārt veic augsnē mītošās baktērijas.

Mālainās augsnēs tēja maisiņos bija mazāk sadalījusies – tas tādēļ, ka māla smalkās daļiņas būtiski aizkavē organiskās vielas un mitrumu, tādejādi palēninot vielu bioloģisko apriti augsnē. Uz zaļās tējas maisiņu svara sarukumu zālāju apsaimniekošanas veids (ganības, mauriņš vai pļava) būtisku ietekmi neuzrādīja. Savukārt, sarkanā tēja aktīvāk sadalījās tieši ganību zālājos. Tas nozīmē, ka ganībās notiek kopumā aktīvāka organisko vielu sadalīšanās un vielu aprite augsnē nekā pļavās vai mauriņos, un tajās ir augstāka un daudzveidīgāka augsnes bioloģija, kas nodrošina daudzpusīga organiskā materiāla aktīvu pārstrādi un barības vielu apriti. Reģionāli izcēlās Latgale, kurā tējas maisiņu svars bija ar mazākām izmaiņām nekā citos Latvijas reģionos. Iespējams, karstās un sausās vasaras ietekme Latgalē izpaudās izteiksmīgāk, kavējot organisko vielu aprites procesus un augsnes organismu aktivitāti.

Kampaņas rezultāti: Zaļās un sarkanās tējas maisiņu svara zudumu izmaiņas atšķirīgi apsaimniekotos zālājos – ganībās, mauriņā, pļavā pēc trīs mēnešu atrašanās augsnē, pakļaujot tos augsnes organismu un augsnes ķīmiskajai, fizikālai iedarbībai.

Raimonds Kasparinskis atzīst, ka kampaņa “Dzīvā augsne” ir bijusi pirmreizēja un unikāla sabiedriskās zinātnes iniciatīva Latvijā, kas devusi vērā ņemamus un nozīmīgus rezultātus. Kampaņas organizatori – Vides risinājumu institūts – pateicas visiem kampaņā iesaistītajiem dalībniekiem par projekta GrassLIFE ietvaros īstenoto nozīmīgo pienesumu Latvijas augšņu un zālāju izpētē!

Plašāku informāciju par kampaņas norisi un sagatavotajiem materiāliem var rast Vides risinājumu institūta mājas lapā. 

Pilns atskats par kampaņas rezultātiem pieejams šeit: Kampaņas “Dzīvā augsne” noslēguma pasākums

Dalīties:

Finansē

Partneri

Komunikācijas partneri