GrassLIFE mobilais ganāmpulks ganību sezonu sāk Pedvāles mākslas parkā


Latvijas Dabas fonda projekta GrassLIFE mobilais ganāmpulks šovasar dosies uz ganībām pie pļavu īpašniekiem visā Latvijā, lai uzturētu un atjaunotu vērtīgās dabiskās pļavas. Ganību sezonas atklāšana notika 15. maijā, kad pirmās govis ieradās Pedvāles mākslas parkā Sabilē. Mobilais ganāmpulks šovasar darbosies arī atpūtas bāzē “Zviedru cepure” Sabilē, vairākās Siguldas, Jelgavas un Jūrmalas pilsētas pļavās, arī Gaujas Nacionālajā parkā, dabas liegumā “Raķupe” un aizsargājamo ainavu apvidos Vestiena, Veclaicene un Ziemeļgauja.

Pedvāles mākslas parkā šovasar tiks noganīti 10 hektāru dabiskās pļavas, kurai nepieciešama atjaunošana. Līdz ar to mākslas parka apmeklētājiem būs iespēja kopā ar mākslas objektiem ainavā vērot arī mobilā ganāmpulka Galovejas govis ar teliņiem un drīzumā tām pievienosies arī Romanovas šķirnes aitas.

Projekta GrassLIFE mobilais ganāmpulks darbojas jau otro sezonu. Pirmajā ganīšanas sezonā ganāmpulks viesojās vairākās pļavās un ganībās Valkas novadā, Jelgavas Sieramuižas pļavās, pie Zvārtas ieža, un kopumā tika noganīti 183 hektāri dabisko pļavu.

Mobilā ganāmpulka uzdevums ir noganīt vērtīgās dabiskās pļavas dažādās Latvijas vietās, kuras ir grūti pieejamas pļaušanai vai kādu citu iemeslu dēļ netiek apsaimniekotas tā, kā nepieciešams dabiskajām pļavām. Noganīšana ir viens no labākajiem veidiem, kā palīdzēt pļavām atgūt augu sugu daudzveidību.

Inga Račinska, projekta GrassLIFE vadītāja stāsta:

“Pirmais gads bija mobilā ganāmpulka pārbaudes gads, kurā izvērtējām, kā šāds paņēmiens darbojas. Jau pirmās ganību sezonas noslēgumā daudzviet varējām secināt, ka lopi ir sekmīgi noganījuši grūti pieejamās vietas, taču pašu pļavu kvalitātes izmaiņas varēsim vērtēt pēc ilgāka laika. Kopumā esam apmierināti ar mobilā ganāmpulka darbību, tāpēc šogad to jau piedāvājām plašam interesentu lokam.”

“Mobilais ganāmpulks ir nozīmīgākā projekta GrassLIFE inovācija dabisko pļavu atjaunošanai, jo šāds paņēmiens zālāju apsaimniekošanai sistemātiski un ilgtermiņā ne Latvijā, ne Baltijā līdz šim nav izmantots.”, papildina I. Račinska.

Projekta GrassLIFE mobilās ganīšanas pakalpojumam šogad pieteicās vairāk nekā 100 zemes īpašnieki no visas Latvijas. Izvērtējot pieteikumus, tika izvēlētas tās dabiskās pļavās, kurām noganīšana dotu vislielāko labumu un kurām ir būtiska nozīme dabisko pļavu tīklā Latvijā kopumā. Šīs vasaras mērķis ir noganīt 300 hektāru dabisko pļavu.

Dalīties:

Finansē

Partneri

Komunikācijas partneri