Dabiskie zālāji un zinātne
Projektā GrassLIFE zinātne ir viens no darbības pamatakmeņiem. Mēs veicam zinātnisko izpēti, lai iegūtu jaunas zināšanas par dabisko pļavu un ganību atjaunošanu un pārvērstu tās praktiskos un īstenojamos ieteikumos zālāju tālākai apsaimniekošanai. Visi mūsu ieteikumi, darbības un secinājumi ir balstīti un pamatoti zinātniskos pētījumos par dabiskajiem zālājiem Latvijā.
Ir noskaidrots, ka dabisko zālāju platības un sugu sastāvs Latvijā ir krietni samazinājies pēdējās desmitgadēs. Būtiski ietekmējoši faktori tam ir zemes lietojuma maiņa, pamešana un aizaugšanas procesi, fragmentācija, kā arī zālāju bagātināšanās ar barības vielām. Ilgtspējīga dabisko pļavu un ganību apsaimniekošana, ņemot vērā augsnes faktorus, nodrošina labvēlīgākus apstākļus šo ekosistēmu pakalpojumu nodrošināšanā un ir būtisks aspekts Latvijas tautsaimniecībai.
Tādēļ dabisko pļavu un ganību pētīšana notiek ciešā saiknē ar augsnes izpēti, jo augsnes faktori ietekmē ne tikai šo ekosistēmu telpisko izplatību, bet arī ekosistēmu pakalpojumu nodrošinājumu, kā arī augu sugu izplatību un daudzveidību. Turklāt pļavu un ganību telpiskā izplatība ir saistīta ne vien ar cilvēka saimniecisko darbību, bet arī ar augsnes faktoriem, augsnes veidošanās procesiem un īpašībām, kā arī augsnes auglību un zemes kvalitatīvo vērtību. Līdz ar to šie aspekti ir ļoti nozīmīgi teritoriālajā plānošanā un ilgtspējīgā zālāju apsaimniekošanā.
Tāpēc mūsu projektā piedalās erudītākie dabisko zālāju un augšņu pētnieki Latvijas Universitātes pētnieces Solvitas Rūsiņas vadībā.
Mēs zinātnē meklējam jaunas idejas par to, kā dabisko pļavu un ganību resursus inovatīvā veidā var izmantot lauksaimniecībā un uzņēmējdarbībā, kādus jaunus produktus varam radīt, kādu pievienoto vērtību mums dod dabas daudzveidība.
Tāpat mēs esam piesaistījuši vietējos un starptautiskos ārējos ekspertus, kas pēta un novērtē dabisko zālāju sniegtos ekosistēmu pakalpojumus, izsver un iesaka, kādus dabisko pļavu un ganību produktus ir izdevīgi attīstīt.