Kas ir mobilais ganāmpulks?
Bija laiks, kad govis ganībās bija pavisam ierasta lieta. Tāpat kā siena vākšana lopiņu ēšanai ziemā. Tagad mēs saimniekojam citādāk, arī govis ir modernas, dzīvo kompleksos un ēd komplekso barību. Taču pļavām, pļaviņām, ganībām un dabai viņu ļoti pietrūkst, jo noganīšana ir viens no labākajiem veidiem, kā uzturēt labā un puķainā stāvoklī dabiskās pļavas. Mūsu eksperti, staigājot pa neapsaimniekotām, tāpēc izzušanas riskam pakļautām pļavām, ne reizi vien nopūtās – eh, ja te varētu ielaist lopiņus... Tā arī radās sapnis par ganāmpulku, kas ceļotu pa Latviju, ēstu zāli dabiskajās pļavās, kuras citādāk grūti apsaimniekot un palīdzētu tām plaukt.
Tagad projektā GrassLIFE šī ilgi lolotā ideja ir īstenojusies. Pēc vairāku gadu plānošanas, citu valstu pieredzes izpētes, un ar lielu devu drosmes Latvijas pirmais mobilais ganāmpulks sāka darbu 2018. gada maijā.
GrassLIFE mobilajā ganāmpulkā ir 155 Galovejas liellopi. Pa ziemu ganāmpulks uzturas savā ziemas novietnē Līgatnē, bet ganīšanas sezonā tie dodas uz dažādām dabiskajām pļavām Latvijā, kur paliek, kamēr tās tiek noēstas. Tad lopi dodas iekšā savā īpaši pielāgotajā piekabē un ceļo uz nākamajām ganībām. Vienas sezonas laikā ganāmpulks nogana ap 200 hektāru pļavu.
Mobilais ganāmpulks ir ne tikai “pļaujmašīnas” pļavu atjaunošanai projekta GrassLIFE laikā. Tas ir arī izpētes darbs, lai izvērtētu noganīšanas efektivitāti, atjaunojot dabiskās pļavas, kā arī šāda pļavu atjaunošanas veida izmaksas un ieguvumus kopumā.
Kā tas notiek?
Vispirms mūsu biotopu eksperti dodas uz jaunajām ganībām, lai novērtētu pļavas stāvokli – skaita sugas, mēra zāles augstumu, lai noteiktu pļavas biomasas apjomu. Tad tiek būvēts žogs ar elektrisko ganu, un ierodas ganāmpulks. Ganāmpulkā vismaz divām govīm ir uzlikti raidītāji, līdz ar to ganāmpulka uzraugi var sekot līdzi to gaitām 24 stundas diennaktī datorā vai sava telefona ekrānā. Taču tas nenozīmē, ka lopi tiek atstāti savā vaļā un tikai attālināti pieskatīti – vismaz katru otro dienu tos apciemo mūsu komandas cilvēki, lai pārliecinātos, vai lopi jūtas labi, tiem ir pietiekami daudz barības un ūdens, vai aploks ir kārtībā. Kad pļava ir noganīta, tad lopi dodas uz nākamo "darba vietu", bet pļavā atkal ierodas biotopu eksperti, lai novērtētu, cik daudz zāles ir apēsts un kādā stāvoklī ir pļava.
Kur darbojas GrassLIFE mobilie ganāmpulki?
GrassLIFE mobilais ganāmpulks dodas uz dabiskajām pļavām, kas atbilst šādiem kritērijiem:
- Pļava atrodas vienā no GrassLIFE darbības teritorijām. Tās ir teritorijas, kuru nozīme dabisko pļavu saglabāšanai Latvijā ir vislielākā – tajās vēl saglabājušies dabisko zālāju biotopi, un, atjaunojot papildu platības, ir iespējams izveidot pietiekami lielas zālāju platības, lai tās atstātu paliekošu ietekmi uz dabas dabas daudzveidības saglabāšanu Latvijā.
- Teritorija atbilst vienam no GrassLIFE pieciem biotopu veidiem.
- Pļava atrodas jebkurā citā ES nozīmes īpaši aizsargājamā dabas teritorijā Natura 2000
- Pļava atrodas jebkurā vietā, arī ārpus aizsargājamas teritorijas, un ir dabisks zālājs, atbilst projekta dabas vērtību kritērijiem.
Vai mobilais ganāmpulks var atbraukt pie manis?
Projekta GrassLIFE ietvaros mūsu mērķa teritorijas un biotopi ir stingri noteikti. Taču mēs plānojam paplašināt mobilā ganāmpulka darbības lauku un piedāvāt to kā pakalpojumu arī citiem ieinteresētajiem pļavu īpašniekiem.
Ja vēlaties pieteikt savu pļavu GrassLIFE mobilajam ganampulkam, lūdzu rakstiet mums e-pastu ([email protected] vai [email protected]), vai zvani 67830999, informējot mūs par pļavas atrašanās vietu, tās platību un kadastra numuru. Saņemot šo informāciju, mūsu eksperti sazināsies ar jums un sniegs tālāku informāciju par iespējām iesaistīties GrassLIFE mobilo ganāmpulku iniciatīvā.