Latvijas Dabas fonda projekta GrassLIFE mobilais ganāmpulks pirmo darba sezonu sāka 21. maijā Valkas novada saimniecībā “Marsi”, kurā devās noganīt izcilu parkveida pļavu. Tagad, kad ganīšanas sezona tuvojas noslēgumam, mūsu 60 Galoveju šķirnes govis, kas sadalītas trīs grupās, pabijušas piecās dabiskajās pļavās Latvijā.

Pļava “Marsos”, kurā sākām īstenot šo Latvijā vēl nebijušo pļavu atjaunošanas metodi, tika noganīta nepilna mēneša laikā – tas bija ātrāk nekā plānots. Pēc tam govis devās uz saimniecību “Klajumi” turpat Valkas novadā.

Savukārt ganāmpulka otra grupa pabija Lielupes palienes pļavās Siera muižā Jelgavā, kur ganījās gan valstij piederošā, gan privātā dabiskajā pļavā. Pēc tam šīs govis kopā ar bulli Asus devās uz vēl vienu pļavu Zvārtavā.

Trešā grupa – govju mammas ar mazajiem teliņiem, šķērsojot Amatu, apkopa gleznainu pļavu pie Zvārtes ieža, tad pārvietojās uz netālajiem Kārļiem, bet tad pievienojās pārējam ganāmpulkam Ziemeļgaujā.

Latvijas Dabas fonda projekta GrassLIFE eksperti pirms katras ganīšanas sākumā novērtēja sākotnējo zāles daudzumu, kā arī zāles daudzumu pēc ganīšanas beigām, un atzīst, ka šobrīd pļavu atjaunošana notiek sekmīgi.

Projekta GrassLIFE reģionālā koordinatore Baiba Strazdiņa stāsta: “Karsto vasaru mūsu Galoveji pārlaida, slēpjoties ēnā mežos, jo ganību aplokos iekļautas arī mežmalas, kā arī izbaudot dubļu vannas. Govis jūtas labi, ir apmierinātas un veselīgas, un regulārā pārvadāšana tām stresu nerada, jo pēc katra pārbrauciena tās nokļūst lieliskā jaunā pļavā.”

Mobilais ganāmpulks turpinās darboties līdz ganīšanas sezonas beigām – līdz brīdim, kad uzsnigs sniegs.

Latvijas Dabas fonda projekta GrassLIFE ietvaros izveidotais mobilais ganāmpulks ir pirmais šāda veida ganāmpulks Latvijā, kas izveidots, lai palīdzētu atjaunot dabiskās pļavas. Ekstensīva noganīšana ir viena no labākajām un atzītākajām metodēm, ko izmantot dabisko pļavu atjaunošanai, turklāt to iespējams izmantot arī tur, kur pļavas ir grūti pieejamas pļaušanai.

Dalīties:

Finansē

Partneri

Komunikācijas partneri